FIFA nostaa MM-kisojen joukkuemäärää taas seuraaviin USA:ssa, Meksikossa ja Kanadassa pelattaviin kisoihin. Kilpailun muoto saattaa muuttua alun perin ajatellusta.
Pohjois-Amerikan kisoissa nähdään jo yhteensä 48 maata. Alun perin kisojen lohkovaihe oli tarkoitus pelata 16 lohkossa, joissa jokaisessa olisi kolme joukkuetta.
Qatarin kisojen innoittamana FIFA harkitsee vielä neljän joukkueiden lohkoja. Näin ollen lohkoja olisi yhteensä 12.
FIFA:n odotetaan tekevän lopullinen päätös asiasta tässä kuussa pidettävässä kokouksessa, joka pidetään Ruandassa 16.3. BBC:n mukaan FIFA on kääntymässä neljän joukkueen lohkojen kannalle, mikäli se ei pidennä turnausta.
– Kolmen joukkueen lohkot kuulosti hyvältä, mutta siinä on muutamia huolenaiheita. Onko oikein, että selviydyt MM-kisoihin ja kolmasosa joukkueista lähtee kotiin jo kahden pelin jälkeen, Concacafin presidentti Victor Montagliani totesi hiljattain järjestetyssä seminaarissa.
– Meidän täytyy olla vastuullisia. Meillä oli suunnitelma päivistä vuoden 2014 ja 2018 kisoille emmekä voi mennä niiden yli. Meillä ei voi olla kolme kuukautta kestävät MM-kisat, hän jatkoi.
Neljän joukkueen lohkoihin siirtyminen tarkoittaisi sitä, että pelien määrä nousisi 80 aina 104. FIFA harkitsee joukkueiden valmistautumisajan lyhentämistä. Venäjän MM-kisoihin vuonna 2018 joukkueilla oli kolmen viikon valmistautumisjakso, kun taas ennen Qatarin kisoja se oli vain viikon.
Lue myös: Erik ten Hag ihmetteli joukkueensa romahdusta – ”Todella huono esitys”