Jalkapallon naisten MM-kisojen ensimmäisissä otteluissaan vaisusti esiintynyt Norja on saavuttanut paikan neljännesvälierissä tavalla, joka ei jättänyt enää jossitteluille sijaa. Norja nuiji A-lohkon päätösottelussaan Filippiinit maanrakoon 6-0 (3-0) -numeroin.
Uudessa-Seelannissa pelatun ottelun suurimpana tähtenä tuikki hattutempun iskenyt Sophie Roman Haug, joka aloitti ja päätti maalinteon.
Roman Haug avasi hanat 6. minuutilla. Jatkoa seurasi vajaan 11 minuutin kuluttua, kun hän puski pallon verkon perukoille: 2-0.
Roman Haug viimeisteli hattutemppunsa ja ottelun loppunumerot lisäajan 5. minuutilla.
Uusi-Seelanti päätyi samaan aikaan Sveitsiä vastaan pelatussa ottelussa maalittomaan tasapelin. Turnausemäntä Uusi-Seelanti oli pakkovoiton edessä, joten tasapeli pudotti sen jatkosta.
Alkulohkossa yhden voiton ja kaksi tasapeliä pelannut Sveitsi menee neljännesvälieriin viiden pisteen potilla. Norja ja Uusi-Seelanti päätyivät neljään pisteeseen. Norjan maaliero oli 6-1 ja Uuden-Seelannin 1-1.
Lue myös:Jalkapallon MM-kisoissa tehtiin historiaa
Lue myös:ManU jysäytti jättikaupan – siirtosumma voi nousta 85 miljoonaan euroon