Yksi kaikkien aikojen jalkapalloilijasta Megan Rapinoen maajoukkueura päättyi, kun USA putosi Ruotsille MM-kisoissa rangaistuspotkukilpailussa. Yksi USA:n epäonnekkaista oli juuri Rapinoe.
Rapinoe on yksi ikonisimmista jalkapalloilijoista koskaan ja täysin oman alansa legenda. Hänen upea maajoukkueuransa sai kuitenkin katastrofaalisen lopun, kun hän epäonnistui rangaistuspotkukilpailussa ja lopulta Ruotsi meni puolivälieriin.
Epäonnistumisensa jälkeen Rapinoe alkoi nauraa ja hymyillä. Rapinoen reaktio aiheutti runsaasti ihmetystä. Myöhemmin Rapinoe tosin nähtiin itkemessä pettymystä pois yhdessä joukkuekavereidensa kanssa.
Ennen epäonnistumistaan Rapinoe oli ammattilaisurallaan epäonnistunut vain kerran rangaistuspotkussa ja siitäkin oli yli viisi vuotta. Hän kertoikin olleensa epäuskoinen tilanteesta.
– Olin vain että, ”Et voi olla v**** tosissasi. Minä missaan rankkarin? En edes rehellisesti muista milloin edelliskerran epäonnistuin, Rapinoe purki tuntojaan.
– Tämä on mustaa komediaa. Missasin rankkarin. Tämä on se pelin kauniin puolen tasapaino, Rapinoe jatkoi.
Lue myös: Australia jatkaa unelmansa jahtaamista naisten MM-kisoissa
Lue myös: Englanti kesti ennakkosuosikin asemansa naisten MM-kisoissa





























