Ruotsin Allsvenskanissa pelaavan Kalmarin päävalmentajana Henrik Jensen ihmetteli aiemmin viikolla, miksei joukkueen suomalaispelaaja Simon Skrabb mahdu mukaan Huuhkajiin. Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanervalla oli Jensenille kipakka vastaus.

Skrabb nähtiin edelliskerran Huuhkajissa vuonna 2019, mutta sen jälkeen hänellä alkoi loukkaantumiskierre, joka piti hänet pitkään sivussa tositoimissa. Viime kaudella hän siirtyi Allsvenskaniin Kalmar FF:n riveihin ja on pelannut joukkueessa vahvaa kautta viimeistellen tällä kaudella kuusi osumaa.

Kanerva myöntää panneensa Skrabbin otteet merkille ja käyneen hänen kanssaan positiivisen keskustelun. Huuhkaja-luotsin mukaan Skrabbille ei tällä hetkellä löydy paikkaa Huuhkajien kokoonpanosta.

– Juttelin Simonin kanssa ja totesin, että kilpailutilanne on äärimmäisen kova tällä hetkellä. Simon on tietyntyyppinen pelaaja ja, kun hän oli viimeksi mukana, niin käytimme vähän erilaista ryhmitystä. Olen seurannut hänen otteitaan ja hän on pelannut mielestäni hyvin. Tässä on paljon muitakin pelaajia, jotka ovat jääneet ulkopuolelle, Kanerva avasi tilannetta Huuhkajien perjantaisessa lehdistötilaisuudessa.

Jensen ihmetteli julkisesti, että miksei Skrabb mahdu mukaan Huuhkajien miehistöön. Kanervalla oli tylyt terveiset tanskalaiskollegalleen.

– Luulen, että hänkin kokeneena valmentajana ymmärtää, että päävalmentaja tekee päätökset aina joukkueen etua ajatellen. En tiedä kuinka paljon hän on meidän pelejä katsonut ja olisiko hänellä joku ehdotus mihin rooliin ja kenen tilalle Simon Skrabb pitäisi tähän laittaa. Jokaisella on oikeus omiin mielipiteisiinsä. Moni muukin hyvä pelaaja on jäänyt rannalle, mutta tämä on positiivinen ongelma, että joutuu miettimään tällaisia, Kanerva kuittasi.

Huuhkajien päävalmentaja korosti, ettei maajoukkueen ovi ole Skrabbilta suljettu ja hänen käymänsä keskustelu keskikenttäpelaajan kanssa oli positiivinen ja hyvähenkinen. Tällä hetkellä Skrabbille ei vain löydy sopivaa roolia Kanervan pelisysteemiin.

– Simon ymmärtää, että kilpailutilanne on kova ja hän on rooliltaan enemmän sisään tuleva laituri tai kymppipaikan pelaaja. Aina sitä miettii, että milloin hänen tyyppistään pelaajaa tarvitaan. Toivottavasti hän jatkaa hyviä otteita ja tekee jatkossakin valintani vaikeammaksi.

Kanerva on luottanut viime aikoina neljän alakertaan ja vahvasti nouseviin nopeisiin laitapelaajiin. Skrabbin avut ovat taasen enemmän pallollisessa pelaamisessa, johon Huuhkajilla on jo ennestään tunkua.

– Puhuimme fyysisistä ominaisuuksista ja käytin vertauksena Daniel Håkansia ja Oliver Antmania. En tiedä valehteleeko silmäni tai muuta, mutta kyllä heillä sitä puhdasta juoksunopeutta riittää vähän enemmän. Simon Skrabb on kuitenkin tilannenopea, eli pystyy operoimaan hyvin pienessä tilassa ja jalat toimivat hyvin, mutta sitten kun laitetaan juoksemaan vähän pidempää matkaa, niin muun muassa näille herroille hän vähän jää. Hänellä on kuitenkin erilaisia ominaisuuksia verrattuna esimerkiksi Håkansiin, Antmaniin ja Källmaniin ja ketä muita laidalla pelaa, Kanerva pyöritteli.

Haastattelu: Salttu Forsström, Ljubljana

Lue myös: Tekivätkö isännät Huuhkajille kiusaa ja oliko vakoojia harjoituksissa – ”Et voi koskaan olla varma”

Lue myös: Joel Pohjanpalo nostaa yhden erityispiirteen Serie B:n tasosta

LUE MYÖS: Näkökulma: Hirttoköysi esiin – Pulkkinen on palannut! (LeijonaUutiset.fi)