
Huuhkajille arvottiin torstaina vastustaja EM-jatkokarsintoihin. Arpaonni oli Suomen kannalta ikävä, kun se arvottiin A-polulle ja sitä myöten vastustajaksi nousi Wales.
Huuhkajat kohtaa välierässä vieraskentällä Walesin. Mahdollisessa finaalissa Huuhkajia vastaan asettuisi Puolan ja Viron välisen välierän voittaja. A-polun finaali arvottiin pelattavaksi Walesin tai Suomen kotikentällä.
– Arpa ei ollut ihan suosiollinen, sieltä tuli se kovempi vaihtoehto. Walesista meillä on kokemuksia Nations Leaguesta. Wales on kova joukkue, se on ihan selvä, päävalmentaja Markku Kanerva kommentoi Palloliitonverkkosivuilla.
– Positiivista oli se, että jos voitamme Walesin, saamme finaalin kotikentälle. Silloin meillä olisi takana varmasti ihan huikea kannustus. Ei mikään optimaalinen arvontatulos, mutta kaikki on mahdollista, Kanerva sanoi.
EM-jatkokarsinnat, A-polku
Välierät 21.3.2024
Puola – Viro
Wales – Suomi
Finaali 26.3.2024
Wales / Suomi – Puola / Viro
Lähde: Palloliiton verkkosivut
Lue myös: Huuhkajilla huono arpaonni – tässä EM-jatkokarsintojen vastustaja
Lue myös: Huuhkajilla hämmentävä tulos EM-karsinnasta – viimeksi olisi menty kisoihin