Saksa jatkaa jalkapallon EM-kotiturnaustaan puhtaalla pelillä voitettuaan Unkarin 2-0. Saksa sai nyt kovempaa haastetta kuin 5-1 -voittoon päättyneessä ottelussaan Skotlantia vastaan.

– Oli vaikea peli. Olen tyytyväinen tulokseen. Yksi peli on vielä pelaamatta, summasi Saksan päävalmentaja Julian Nagelsmann.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Erityiskiitoksensa Nagelsmann antoi saksalaiskatsojille kaikesta valtavasta tuesta.

– Tunnelma oli mahtava. Fanimarssi ohitti hotellimme. Se antoi upean tunteen. Stadionilla oli upeaa. Kansallislaulu laulettiin 30. minuutilla. Se oli mahtavaa. Se auttoi meitä. Meillä on kokeneita pelaajia, mutta se auttoi meitä. Tavoitteemme on saada ihmiset mukaan. Hyödyntää kotietua.

Nagelsmann korostaa Saksan hyvien otteiden olevan pitkän prosessin tulosta. Unkaria vastaan edellisellä kerralla joukkue ei ollut läheskään niin hyvä kuin nyt.

– Tämä on kehitysprosessi. Jos olisimme pelanneet samalla lailla kuin edellisellä kerralla, olisi ollut vaikeampaa. Nyt oli suoraviivaista. Tilastot olivat kaikki puolellamme. Puolustimme hyvin. Unkari on epämukava vastustaja. Piti pysyä rauhallisena. Toinen maali osoitti, että joukkueemme onnistui siinä.

Nagelsmann korosti myös joukkuehengen merkitystä. Manuel Neuerin paraatipelastus vapaapotkusta oli oiva osoitus siitä.

– Esimerkki oli, kun Emmanuel torjui rankkarin. Kaikki halasivat häntä. Kaikki haluavat olla yhtenäisiä. Joukkueella oli mahtava henki tänään.

Saksan jatkopaikka on jo varma. Sveitsi-ottelu ratkaisee lohkovoiton kohtalon.

– Täytyy voittaa lohko. Se on tavoitteemme. Katsotaan, kuka tulee sitten vastaan, Nagelsmann päätti.

Lue myös:Sveitsin tähden viimeistely herätti ihastusta

LUE MYÖS: Patrik Laineen vaimon toiminta hääpäivänä ällistytti (SporttiUutiset.fi)