Portugali eteni jalkapallon EM-kisoissa puolivälieriin voitettuaan Slovenian rangaistuspotkukilpailussa 3-0. Jatkoajan jälkeen tilanne oli ollut 0-0

Portugali piti ottelun alussa palloa, mutta ei saanut maalia. Slovenia pääsi toisella jaksolla hyviin tilanteisiin. Portugalin puolustus ja maalivahti Diogo Costa pitivät kuitenkin pintansa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Jatkoajalla nähtiin draamaa. Cristiano Ronaldo epäonnistui rangaistuspotkussa ja Slovenian Benjamin Sesko mokasi läpiajon, jonka sai Portugalin veteraanipelaajan Pepen tyrimisen ansiosta.

Rankkarikisassa nähtiin vain kuusi vetäjää. Diogo Costa torjui Josip Ilicicin, Jure Balkovecin ja Benjamin Verbicin vedot. Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes ja Bernardo Silva onnistuivat.

Cristiano Ronaldosta ei tullutkaan antisankaria. Hän oli auttamassa rankkareissa Portugalia jatkoon.

Portugali kohtaa puolivälieräottelussa ensi perjantaina Ranskan.

Lue myös:Ranska etenee omilla maaleilla – Didier Deschamps kommentoi tehottomuutta

LUE MYÖS: Näkökulma: Liigan parhaat maalivahdit tulevat ulkomailta (Siniviiva.fi)