Suomen jalkapallomaajoukkueen laitapuolustajalle Tomas Galvezille Englannin kohtaaminen on sunnuntaina erityistä.

Onhan Galvez asunut koko elämänsä Englannissa. Hän päätti edustaa kuitenkin äitinsä kotimaata Suomea.

– Minulla on sieltä tuttuja kavereita Man Citysta. Kentällä en ajattele, että he olisivat kavereita. Heidät pitää voittaa. Tietysti olen kotoisin Englannista, mutta kun edustan Suomea, en välitä siitä, totesi Man Citysta Itävallassa lainalla LASK Linzissä oleva Galvez Sportti.com:lle.

Syyskuussa Lontoossa Englanti voitti Suomen 2-0. Huuhkajilla ei ollut paljoa jakoa.

– Englanti on Englanti. Se on yksi maailman parhaista joukkueista. Heitä vastaan ei ole koskaan helppoa pelata.

Miten sitten Huuhkajat voisi menestyä kotonaan paremmin?

– Täytyy vain pitää pää pystyssä. Tämä ei ole vielä ohi. Täytyy pysyä joukkueessa yhtenäisinä. Toivottavasti saamme hyvän tuloksen Englantia vastaan. Satuttaa heitä. Ei ole helppoa, mutta voimme voittaa minkä tahansa joukkueen, toteaa Galvez.

Suomi pystyi MM-karsintapeleissä 1985 ja 2000 pelaamaan Englantia vastaan Helsingin Olympiastadionilla tasapelin. Galvez ei ollut siitä tietoinen. Eikä myöskään Jallu Rantasen legendaarisesta maalista Englannin verkkoon 1985.

– Heh. En tiennyt. En ole katsellut niitä. Nyt yritämme voittaa, hän naurahti yllättyneenä.

Huuhkajien maalivahti Jesse Joronen on nähnyt Rantasen maalin videolta. Jorosen mukaan on mahdollista, että Jallun osumaa katsellaan ennen peliä.

– Heh. Voi olla. Mistä kukakin sen motivaation hakee sitten.

Rantanen maalasi Suomen 1985 Olympiastadionilla ottelun alussa 1-0 -johtoon. Mika Lipponen osui ensin ylärimaan ja Jallu tykitti paluupallosta maalin kattoon.

Englanti pelastui häpeältä Mark Hateleyn maalilla. Ottelu päättyi 1-1.

Vuonna 2000 Suomi ja Englanti pelasivat Olympiastadionilla maalittoman tasapelin.

Haastattelu: Otto Palojärvi, Helsinki

Lue myös:Hallitseva Euroopan mestari otti viime hetkien voiton, Cristiano Ronaldo maalasi

LUE MYÖS: Näkökulma: Jukka Jalonen pääsee yrittämään julmaa temppua (KiekkoUutiset.fi)