Suomen koripallomaajoukkue otti komean voiton MM-karsintojen ensimmäisen vaiheen viimeisessä ottelussa sunnuntaina. Suomi kaatoi sunnuntaina Kroatian lukemin 81-79.
Suomen sankariksi nousi NBA-tähtiLauri Markkanen, joka ratkaisi pelin vain 4,3 sekuntia ennen loppua.
KroatianIvica Zubacpääsi vielä tämän jälkeen vapaaheittoviivalle, mutta kiskaisi kaksi kertaa ohi ja näin Suomen hieno voitto varmistui.
Tulos tarkoitti sitä, että Kroatia putosi jatkosta. Suomi taas oli varmistanut paikkansa jo aiemmin karsintojen toisessa vaiheessa.
Suomen karsintaurakka on edennyt ihan lupaavasti. Suomelle saattaa riittää MM-kisapaikkaan kaksi voittoa kuudesta ottelusta.
Jatkokarsinnoissa Suomi kohtaa Israelin, Saksan sekä Viron. Lauri Markkanen pelaa vielä elokuun peleissä Viroa ja Israelia vastaan. Koripallon EM-kisat ovat ohjelmassa syyskuussa.





























