Suomen miesten koripallomaajoukkue Susijengi varmisti EM-kisoissa jatkopaikkansa voitettuaan Tshekin Prahassa pistein 98-88. Samalla Susijengi jatkoi upeaa EM-kisaputkeaan.

Susijengi on mukana EM-kisoissa nyt viidettä kertaa peräkkäin. Ja joka kerta Susijengi on edennyt alkulohkostaan jatkoon.

EM-kisoissa 2011 ja 2013 alkulohkosta sai jatkopaikan vain kolme parasta. Silloin Susijengi eteni siis 12 parhaan joukkoon.

EM-kisoissa 2015 ja 2015 jatkopaikan sai lohkojen neljä parasta. Susijengin taival päättyi 2015 neljännesvälierätappioon Serbialle ja 2017 Italialle.

Alkulohkoon Susijengi karahti 2010-luvun arvokisoissa vain 2014 MM-kisoissa. Ensi vuonna Susijengi voi ottaa tästä revanssin, sillä MM-kisapaikkansa Suomi on jo varmistanut.

Kuva: FIBA

Lue myös:Lauri Markkasen raju vääntö vastustajan kanssa puhutti – näin suomalaistähti kuittasi tapahtuneen

LUE MYÖS: IL: Wilma Murto teki merkittävän muutoksen – ”Painettiin jarrua” (UrheiluAreena.fi)