Sasu Salinin edustama Teneriffa ja Tuomas Iisalon valmentama Bonn ovat edenneet koripallon Mestarien liigan Final Four -lopputurnaukseen.
Salin oli loukkaantumisen johdosta sivussa Teneriffan kokoonpanosta, mutta siitä huolimatta hallitseva mestari pystyi kellistämään viime kauden finaalivastustajansa. Teneriffa voitti kotikentällään kolmannen osaottelun 84-72 (45-36) ja eteni finaaliin näin otteluvoitoin 2-1.
Bonn pääsi ratkaisuotteluun kotikentällään ja pystyi kukistamaan Strasbourgin 83-77 (44-46). Näin Bonn eteni ensimmäistä kertaa historiansa aikana Mestarien liigan Final Fouriin.
– Tämä ottelusarja oli meille iso haaste. Strasbourg on loistava joukkue. Fyysinen, aggressiivinen ja kokenut joukkue, jonka onnistuimme taivuttamaan, muttemme katkaisemaan ottelusarjan aikana, Iisalo antoi kehuja vastustajajoukkueelle ottelun lehdistötilaisuudessa.
– Mielestäni pystyimme uuvuttamaan heidät 40 minuutin aikana ja pelasimme lopussa uskomattoman korkeatasoista puolustuspelaamista ja saimme juuri riittävästi koreja itsellemme, Iisalo jatkoi.
Alexander Madsenin AEK taisteli niin ikään paikasta lopputurnaukseen kohtaamalla kolmannessa ottelussa Hapoel Jerusalemin. AEK ei kuitenkaan pystynyt haastamaan kotijoukkuetta, vaan putosi häviämällä selvästi 51-91 (22-43). Madsen kirjautti kaksi levypalloa.
Neljäntenä joukkueena tiensä Final Fouriin selvitti Malaga. Final Four pelataan 12.-14.5. ja pelipaikka ratkeaa myöhemmin.
Lähde: Koripalloliiton tiedote. Kuva: FIBA
Lue myös:NHL-kaverit eivät tunteneet Jari Litmasta – Patrik Laine raivostui