12 vuosina 1996-2002 syntyneestä Suomen naisten koripallon haastajamaajoukkueen pelaajasta koostuva naisten koripallon universiadijoukkue on valittu. Naisten universiadijoukkueesta löytyy mukava sekoitus kotimaan Korisliigaa, Euroopan ammattilaiskenttiä ja Yhdysvaltojen NCAA-yliopistokoripalloa.

Suomen naisten koripallon haastajamaajoukkueen pelaajat ovat harjoitelleet kesän yhdessä Susiladiesin ja nuorten maajoukkuepelaajien kanssa. Itse haastajamaajoukkue sai yhteisiä pelikokemuksia keskiviikkona ja torstaina Kisakallion Susi Training Centerissä, kun Suomi kohtasi kahdesti Portugalin.

– Valmistautumisjakso on siinä mielessä ollut monipuolinen, ettemme ole katsoneet asioita pelkästään universiadijoukkueen kannalta, vaan rakennettu valmiuksia naisten maajoukkueen syksyn EM-karsintaikkunaan. Muu toiminta, valinnat ja päätökset ovat olleet alisteisia sille, Suomen päävalmentajaIlkka Palviainenaloittaa.

– Portugali-otteluissa haettiin eri teemoja pelien välillä ja saimme informaatiota kuinka hyvin tai heikosti tietyt asiat toimivat. Mitä meidän pitää universiadijoukkueen kanssa Kiinassa vielä harjoitella ovat invaasiopelaamisen keinot, joilla pääsemme lähelle koria korintekotilanteisiin. Ne tulevat eroamaan jonkin verran naisten joukkueen kohdalla.

Universiadijoukkueesta löytyy monipuolista kokemusta Korisliigan lisäksi myös ulkomaan kentiltä ja Yhdysvaltojen yliopistokoripallosta sekä Euroopan-kentiltä. Mukana on myös sopimuksettomia pelaajia.

– Kun on monesta lähteestä pelaajia, niin se on rikastuttava kokemus heille. Universiadit tukee vielä entisestään heidän pelaamistaan kansainvälistä maajoukkuekoripalloa silmällä pitäen.

Universiadit pidetään Kiinan Chengdussa 28.7.-6.8.2023. Suomen kanssa samassa alkulohkossa ovat Romania ja Brasilia.

– Universiadit ovat hieno mahdollisuus sekä pelaajille että valmennukselle nähdä, mitä urheilu isommassa kuvassa on ja auttaa ymmärtämään kuinka suuri merkitys urheilulla ihmisille on. Emme myöskään ole edustamassa pelkästään suomalaista koripalloa, vaan koko suomalaista urheiluosaamista.

Suomen naisten universiadijoukkue 2023

Ebba Pekonen

Sara Bedeji, Florida State (NCAA)

Veera Pirttinen

Elina Koskimies

Roosa Lehtoranta

Lotta-Maj Lahtinen

Lotta Vehka-aho, Peli-Karhut

Roosa Kosonen, Peli-Karhut

Teresa Seppälä, Siena (NCAA)

Helmi Tulonen, Sanga Milano (ITA)

Janette Aarnio, South Florida (NCAA)

Saana Kujala, Tampereen Pyrintö

Taustatiimi

Ilkka Palviainen, päävalmentaja

Jussi Laakso, valmentaja

Mirka Dettmann, valmentaja

Jari Nykänen, valmentaja

Niklas Hamnström, fysioterapeutti

Lue myös:Susijengin MM-ehdokkaat valittu – Lauri Markkanen mukana

LUE MYÖS: UC:ssa täyslaidallinen Krista Pärmäkosken käytöksestä – ”Kiukutteleva teini” (UrheiluAreena.fi)