Tuomas Iisalon ja Mikael Jantusen edustama Paris Basketball on ottanut historiansa suurimman voiton Ranskan ProA:ssa ja jatkaa puhtaalla pelillä.
Paris Basketball voitti Le Mansin nurin 112-71 (56-34). Mikael Jantunen oli pirteällä pelipäällä heitettyään yhdeksän pistettä ja koristeli riviään myös viidellä levypallolla ja kahdella syötöllä.
Jantusen plus-miinuslukema +38 oli koko joukkueen paras. Pariisilaiset jatkavat kolmen ottelun jälkeen tappioitta.
Espanjan liigassa Sasu Salinin joutuu odottamaan vielä kauden avausvoittoaan, kun Teneriffa taipui kotonaan Valencialle 86-94 (38-47). Salin jäi ottelussa ilman tehomerkintöjä.
Severi Kaukiaisen Patrioti Levicen taival Mestarien liigan karsinnoissa päättyi heti ensimmäiseen otteluun, kun AEK Larnaka oli vahvempi 74-66 (45-22). Ottelussa nähtiin sellainen harvinaisuus, että Levice jäi kokonaan ilman pisteitä avausneljänneksen aikana. Levicen kiri toi sen parhaimmillaan kolmen pisteen päähän päätösneljänneksellä, mutta aivan loppuun saakka puristus ei riittänyt.
Lähde: Koripalloliitto
Tweet