Italiassa WNBA-kauden tauolla pelaava Suomen koripallomaajoukkueen tukipilari Awak Kuier jatkoi siitä mihin EM-karsinnoissa jäi. Hän johdatti Reyer Venezian 74-51 (32-28)-voittoon Campobassosta.

Kuier oli joukkueensa ykkönen 13 pisteen, yhdeksän levypallon ja riiston tilastoilla. Reyer Venezia jatkaa sarjan kärjessä tappioitta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Helmi Tulonen oli niin ikään pelipäällä 13 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplalla, mutta Sanga Milano taipui Dinamo Sassarille 69-79 (25-38). Tulonen antoi myös yhden syötön. Sanga Milano on voittanut yhden ottelun.

Espanjan liiga palasi maajoukkuetauolta ryminällä heti kahdella ottelukierroksella. Lotta-Maj Lahtisen Sedis Basquet palasi voitokkaasti kaataen Celta Vigon 75-69 (42-34). Lahtinen heitti neljä pistettä, nappasi kaksi levypalloa ja antoi kaksi syöttöä.

Viikonloppuna Sedis kuitenkin hävisi Bizkaian vieraana 64-78 (27-35). Tällä kertaa Lahtinen oli joukkueensa korikuningatar 12 pisteen saaliilla ja kahmi lisäksi viisi levypalloa.

Lähde: Koripalloliiton tiedote, kuva: FIBA

Lue myös:Raiskauksesta tuomitun jääkiekkoilijan uusi päävalmentaja linjasi: ”En ole tuomari enkä jumala”

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)