
Lauri Markkanen heitti 17 pistettä ja otti neljä levypalloa, kun hänen edustamansa Utah Jazz murjoi Dallasin viime yön NBA-kierroksella 127-90. Jazzin pelaaja teki ottelussa seurahistoriaa, mutta kyse ei ollut tällä kertaa Markkasesta.
Jordan Clarkson tehtaili ottelussa 20 pisteen, 10 levypallon ja 11 koriin johtaneen syötön saldon. Tripla-tupla on ollut todella harvinaista herkkua Jazzin kotiotteluissa.
Jazzin pelaaja oli onnistunut siinä tasan tarkkaan 5 801 päivää sitten. Viimeksi Jazzin pelaajista tripla-tuplaan oli kotiottelussa yltänyt Carlos Boozer vuonna 2008.
Clarksonille tripla-tupla oli samalla NBA-uran ensimmäinen. Clarkson sinetöi tripla-tuplansa levypallolla, kun ottelu oli pelaamatta 2.28 minuuttia.