
Susijengin kokenut kapteeni Sasu Salin koki kovia, kun hänen edustamansa Teneriffa vieraili Espanjan pääsarjassa Real Madridin pakeilla.
Teneriffa kävi kovaa taistoa pisteistä, mutta joutui taipumaan Real Madridille 78-80 (41-38).
Salin jäi ottelussa ilman tehomerkintöjä. Teneriffa on seitsemäntenä.
Elias Valtosen mainiot esitykset Granadan paidassa saivat puolestaan jatkoa, kun hän pääsi juhlimaan ensimmäistä voittoaan uuden seuransa riveissä.
Valtonen jatkoi takuuvarmoja otteitaan, kun hän auttoi Granadan tärkeään 87-79 (44-33)-voittoon Bilbaosta. Valtonen tilastoi tehokkaasti 13 pistettä ja viisi levypalloa. Voitolla Granada tukevoitti asemiaan taistelussa sarjapaikasta.
Paris Basketball otti Ranskan liigassa kymmenennen peräkkäisen voittonsa Dijonin kaatuessa vieraskentällä 80-72 (43-38). Kymmenen peräkkäistä voittoa on samalla uusi seuraennätys. Mikael Jantunen oli sivussa joukkueen kokoonpanosta. Tuomas Iisalon luotsaama joukkue on neljäntenä.
Italian liigassa Lassi Tuovi pääsi juhlimaan kovaa voittoa, kun Bologna kaatoi kärkipään ottelussa Milanon 84-75 (47-37). Voitolla Bologna ponnahti toiseksi.
Lähde: Koripalloliiton tiedote. Kuva: FIBA