Saksan koripallon Bundesliigassa pelaava Bayern München on täydentänyt valmennustiimiään suomalaisella Daniel Herbertillä.
Daniel Herbertin kanadalaissuomalainen isä Gordon Herbert on pestattu Bayernin päävalmentajaksi. Isä päätti ottaa poikansa mukaan valmennustiimiinsä.
Herbertit ovat tehneet yhteistyötä valmennuspuolella aiemminkin. Korisliigaa 2011-13 Uudenkaupungin Korihaissa pelannut Daniel Herbert aloitti valmentajauransa Frankfurt Skylinersissä isänsä apuna syksyllä 2018 ja jatkoi kahden Frankfurtissa vietetyn kauden jälkeen isänsä kanssa Venäjälle Avtodor Saratoviin kaudelle 2020-21.
Sen jälkeen Gordon Herbert siirtyi Saksan maajoukkueen valmentajaksi saavuttaen MM-kultaa, EM-pronssia sekä olympialaisten nelostilan. Daniel oli samaan aikaanBundesliigaa pelanneen Crailsheim Merlinsin apuvalmentajana.
Bayern München on noussut yhdeksi Saksan rahakkaimmista koripalloseuroista. Bayern pelaa alkavalla kaudella Bundesliigaa sekä Euroliigaa. Münchenin olympiapuistoon on valmistunut myös upouusi areena, jolla pelataan jatkossa koripalloa ja jääkiekkoa.
































