Karsintojen kautta Lontoon ATP 500 -tennisturnaukseen tiensä selvittänyt Emil Ruusuvuori eteni kilpailun toiselle kierrokselle. Ruusuvuori voitti ranskalaisen Quentin Halysin erin 2-1.

Ruusuvuori selvitti tiensä pääsarjaan voittamalla kaksi karsintaotteluaan. Ensiksi kaatui Jay Clarke ja sitten Feliciano Lopez.

Turnauksen avauskierroksella Ruusuvuori kävi tiukkaa taistelua lähes 2,5 tuntia kestäneessä ottelussa. Ensimmäisen erän Ruusuvuori vei 6-4 ja toinen erä meni katkaisupeliin, jonka ranskalainen voitti niukasti 8-6.

Viimeisessä erässä Ruusuvuori oli jälleen vahvempi voittaen sen 6-4. Ruusuvuori on tuoreimmalla maailmanlistalla 56. ja Halysin sijoitus on 86.

Toisella kierroksella Ruusuvuori saa vastaansa brittiläisen Jack Draperin. Hänen sijoitus maailmanlistalla on 99.

Lue myös: Entiseltä tennishuipulta hätkähdyttävä paljastus – masentui vakavasti ja oli tappaa itsensä

Lue myös: Ennätysrankingiinsa pompanneelle Emil Ruusuvuorelle taisteluvoitto espanjalaisveteraanista

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)