
Keski-Euroopan mäkiviikko alkoi suomalaisten kokonaismenestyksen osalta vaatimattomasti. Vain kaksi suomalaiskotkaa selviytyi Oberstdorfissa varsinaiseen kilpailuun, eikä kumpikaan heistä yltänyt toiselle kierrokselle.
Vasta 18-vuotias Vilho Palosaari oli kuitenkin positiivinen yllättäjä. Hän oli parhaana suomalaisena 34:s, mikä oli hänen paras suorituksensa mäkihypyn maailmancupissa toistaiseksi.
Palosaari oli Oberstdorfissa ainoa suomalaisvalopilkku. Antti Aalto oli tuloksissa 38:s, mikä oli ehdoton pettymys. Aallon hyppyvireen odotettiin riittävän maailmancupin pisteille.
Vieläkin suurempi pettymys oli Niko Kytösahon karsiutuminen varsinaisesta kilpailusta. Kytösaho on väläytellyt tällä kaudella maailmancupissa, mutta hänen suoriutumistaan vaivaa yhä epätasaisuus.
Mäkiviikolla on mukana neljä suomalaista. Eetu Nousiainen jäi Kytösahon tavoin karsintaan.
Palosaari on tällä kaudella ottanut ison harppauksen eteenpäin. Mäkihyppy ei enää ole teini-ikäisten ihmelasten temmellyskenttä, vaan vaatii jo vuosien kokemusta. Palosaari oli yksi nuorimmista varsinaiseen kilpailuun selvinneistä hyppääjistä, mikä lupaa hyvää.
Huipulle Palosaarella on toki matkaa, mutta ennusmerkit ovat lupaavia. Ehkä Palosaari voisi palauttaa mäkihypyn Suomessa parrasvaloihin yli vuosikymmenen kestäneen apatian jälkeen.
Mäkiviikko jatkuu Garmisch-Partenkirchenissa perinteikkäällä uudenvuoden kilpailulla. Karsinta siihen koitokseen ponkaistaan uudenvuodenaattona.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Jenny Rautionaho 24:s Villachissa – ”Tänään oli vähän parempaa”