Lumilautailija Lina Häggström on napannut kultaa EYOF-kisoissa Friuli-Venezia Giuliassa. Kulta irtosi yhteispisteillä 159,8.
– Todella hyvältä tuntuu. Meni yllättävän hyvin kaksi vikaa hyppyä. Ekan kaaduin, olisin halunnut ländätä sen, että olisin sitten kolmannella voinut tehdä feikki seiskan, mutta oon tyytyväinen tähän. Aika tosi iloiset fiilikset, kommentoi Häggström Olympiakomitean tiedotteessa.
Erinomaisen suomalaispanoksen täydensi Liina Kuivalainen neljännellä sijallaan.
Poikien kisassa Aimo Mandelin oli niin ikään mitalin tuntumassa neljännellä sijallaan. Jaakko Koskinen oli 9:s.
– Valmentajana olen tosi tyytyväinen koko joukkueen esitykseen. Mentiin määrätietoisesti kohti niitä asioita, mistä oli puhuttu, että halutaan tehdä ja kaikki suorittivat parhaansa mukaan. Tulos on hyvä, olen erittäin tyytyväinen, iloitsi valmentaja Juha Mourujärvi tiedotteessa.
Lue myös:
Venäjältä tärähtää – ”Max Verstappenin mestaruus ei ole laillinen”
Tweet