Iivo Niskanen tarjosi vakuuttavan näytön kunnostaan maailmancupin Les Rousses’n 20 kilometrin yhteislähtökisassa Ranskassa. Niskanen on taas kovassa lyönnissä.

Niskanen päätyi kisassa toiseksi vain 1,3 sekuntia Norjan Johannes Kläbon takana. Niukka tappio Kläbolle ei tällä kertaa jäänyt Niskasta suuremmin harmittamaan. MM-kisoihin valmistautuvalla Niskasella on iso kuva hallussa.

– Eihän sille Kläbolle loppukirissä mitään mahtanut, Niskanen tunnusti reilusti Viaplayn haastattelussa.

Toinen sija oli tällä kertaa Niskaselle maksimi.

– Avasin tuonne loivaan loppunousuun voimien tunnossa pikkasen liian lujaa. Se oli vähän etupainotteinen kiri, mutta takasuoralle tullessa oli tosi hyvä suksi. Yllättävän ok-veto, Niskanen kuvaili urakkaansa.

Niskanen painoi rajusti töitä ensimmäisestä metristä lähtien.

– Yllättävän työläs kisa. Sen verran lunta oli tullut radalle. On saattanut olla parempiakin päiviä, mutta tästä on hyvä jatkaa. Kuitenkin ensimmäinen maaliin päästy ehjä veto ja kaikki kolme jalkaa tallessa, Niskanen hymähti.

Niskanen kaatui rajusti perjantain 10 kilometrin kisassa ja loukkasi jalkaansa.

Lue myös:Sami Jauhojärvi latasi Viaplaylla faktat pöytään Iivo Niskasen iskukyvystä

Lue myös:Nyt kulkee – Iivo Niskaselta upeaa tykitystä Ranskassa

https://twitter.com/xcteamfin/status/1619706234759950336

LUE MYÖS: Reaktio: Ensin Manchester City, seuraavaksi KuPS – ”Crystal Palace on ylivoimainen suosikki” (Atleetti.fi)