Ilkka Herolalla ei ole ihmehiihdollakaan mahdollisuuksia taistella lauantaina Planicassa yhdistetyn MM-mitalista. Herola epäonnistui karmealla tavalla mäkiosuudella.
Kahden vuoden takaisen MM-hopeamitalisti Herolan hyppy kantoi vain 90 metriä. Herola oli mäkiosuudella 33:s ja eroa kärkeen, eli Norjan Jarl-Magnus Riiberiin on hiihto-osuudelle lähdettäessä armottomat 2.07 minuuttia.
Eero Hirvonen pisti normaalimäessä metrin Herolaa paremmaksi. Hirvosen ero kärkeen on kuitenkin vain sekunnin Herolaa pienempi.
Arttu Mäkiaho oli mäkiosuuden paras suomalainen, eli 25:s 92 metrin mittaisella hypyllään. Hänenkin eronsa kärkeen on kuitenkin 1.58 minuuttia.
Waltteri Karhumaa löytyy mäkiosuuden jälkeen sijalta 36. Karhumaa lähtee ladulle 2.25 minuuttia kärjen jälkeen.
10 kilometrin mittainen hiihto-osuus starttaa klo 16.30.
Lue myös:Iivo Niskasen tilanne puhuttaa – näin norjalaislegenda kommentoi asiaa IS:lle






























