Naisten 20 kilometrin yhdistelmäkilpailu päättyi skandaaliin ja kilpailunjohtaja Torbjörn Broks Pettersenin kyyneliin hiihdon Norjan mestaruuskisoissa lauantaina.

Kilpailu jouduttiin perumaan järjestäjien tekemän virheen vuoksi, joten mitalit jäivät jakamatta.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Kisa kääntyi farssiksi suksienvaihdon jälkeen. Johdossa ollut Astrid Slind lukeutui siihen kaartiin, joka lähti väärään suuntaan.

Ensin luultiin, että Heidi Weng olisi lähtenyt väärään suuntaan, mutta näin ei ollut käynyt. Weng lukeutui niihin harvoihin hiihtäjiin, jotka lähtivät sittenkin oikeaan suuntaan.

Pettersen myönsi NRK:lle, että hän oli tehnyt valtavan virheen lähettäessään kilpailijoita väärään suuntaan.

Kyyneliin purskahtaneen Pettersenin mukaan sekaannus oli johtunut siitä, että ratamerkkejä ei ollut siirretty tarpeeksi aikaisin.

Lue myös:Nyt tehtiin suomalaista hiihtohistoriaa – upea voitto Ruotsissa

LUE MYÖS: Näkökulma: Tämä ei riitä, Oilers (Siniviiva.fi)