Suomella on edustaja moukarikarsinnassa Rio de Janeirossa keskiviikkona. David Söderberg on hyvin potentiaalinen ehdokas finaaliin.

Suomi on voittanut moukarinheitossa yhden olympiakullan. Sen toi Juha Tiainen Los Angelesissa 1984 tuloksella 78,08. Los Angelesin olympiakesänä Tiainen heitti ennätyksensä 81,52, joka pysyi Suomen ennätyksenä 18 vuoden ajan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tiainen osallistui olympiakisoihin kolmesti. Moskovassa 1980 hänoli kymmenes ja Soulissa 1988 hän karsiutui finaalissa.

Poliisina työskennellyt Tiainen hoiti työnsä hyvin, mutta vapaa-ajalla hänen elämänsä ajautui sivuraiteelle. Runsaasti päihteitä käyttänyt Tiainen menehtyi 2003 virusperäiseen keuhkokuumeeseen vain 47-vuotiaana.

Tiainen ei arvostanut olympiakultaansa korkealle, koska moukaria dominoinut Neuvostoliitto boikotoi Los Angelesin kisoja. Tiainen olisi halunnut kisata parhaita vastaan.

Katso Juha Tiaisen kultamitaliheitto Los Angelesista 1984:
http://www.youtube.com/watch?v=8rTTpcbO1PM

LUE MYÖS:  Näkökulma: Joel Armia ja Oliver Kapanen mukaan MM-kisoihin – Patrik Laine olisi rasite (LeijonaUutiset.fi)