
Samuel Purola kiiti 200 metrillä toiseksi ennätyksellään 20,74 Lahden Motonet GP -kilpailuissa keskiviikkona. Purola nipisti viisi sekunnin sadasosaa viimevuotisesta ennätyksestään ja nousi Suomen miesten kaikkien aikojen tilastossa seitsemänneksi.
Purola julistettiin kuitenkin lopulta kisan voittajaksi, kun ajan 20,56 juosseen Kuuban Reynier Menan suoritus hylättiin ratarikon vuoksi.
– Vähän ajauduin kaarteessa ulkorataan, mutta parempaan päin juoksu menee, Purola kommentoi SUL:n tiedotteessa.
Kauden avauksessaan sunnuntaina Purola juoksi 20,95 Grossetossa, Italiassa.
– Italian-juoksuun verrattuna otin nyt kaarteen rauhassa. En lähtenyt höntyilemään ja pidin askeleen väljänä. En yrittänyt juosta liian lujaa, koska juoksu ei vielä tule hyvin ihan loppuun asti, Purola totesi.Purolan mukaan harjoitukset ovat sujuneet hyvin, joten luvassa on parempaa, kun vauhti nopeutuu uusien kilpailujen myötä.
– Nyt on kuitenkin vasta toukokuu. Tähän hetkeen ei ole haettu mitään hirveää tuloskuntoa, Purola muistutti.
Lähde: SUL
Lue myös:Reetta Hurske löi Annimari Kortteen – Nooralotta Neziri joutui tekemään kovan ratkaisun