Kristjan Ceh on heittänyt tänä vuonna kolme pisintä kiekkokaarta maailmassa. Torstaina syntyi se toiseksi pisin Timanttiliigan kilpailussa Roomassa.
Ceh nakkasi 70,72. Slovenialaisen nimissä oleva kauden kärkitulos on 71,27.
– Jokaisessa kilpailussa tuntuu menevän paremmin ja paremmin. Harjoittelu sujuu hyvin ja minulla on kovia toiveita tälle kaudelle. Haluan kilpailla hyvin ja tehdä parhaani EM- ja MM-kisoissa, Ceh sanoi Euroopan yleisurheiluliitto European Athleticsin verkkosivuilla.
Ceh jätti Roomassa taakseen viime vuoden olympiapronssimitalisti Lukas Weisshaidingerin (68,30) ja ”puolisuomalainen” olympiavoittaja Daniel Ståhlin (65,87). Olympiahopeamitalisti Simon Pettersson (63,73) jäi seitsemänneksi.
– Kolmea olympiamitalistia vastaan kilpaileminen ei jännitä minua enempää kuin normaalisti, koska minua jännittää ennen jokaista kilpailua, Ceh jatkoi.
Ceh on voittanut kauden kaikki yhdeksän kilpailuaan.
Lue myös:Reetta Hurske pettyi – ”Olisi voinut olla olematta tämä kisa”
































