Yleisurheilun MM-kisojen avauspäivä Oregonin Eugenessa tarjosi kaksi merkittävää suomalaispettymystä. Toinen oli Topi Raitasen hyytyminen 3000 metrin estejuoksun alkuerissä pahoinvoinnin takia ja toinen Kristian Pullin surkea suoritustaso pituushypyn karsinnassa.
Pulli venytti karsintahypyillään 755, 756 ja 731. Sellaisilla leiskautuksilla heltisi karsinnassa 26:s tila, eikä finaalipaikka ollut lähelläkään.
Pulli myönsi SUL:n haastattelussa rehellisesti, ettei hyppy kulkenut. Olo oli hänellä tyhjä.
Vuoden 2020 kesäkuussa Espoossa Pulli hyppäsi Suomen ennätyksen 827. Hänen oletettiin nousevan suomalaiseksi arvokisamenestyjäksi. Alkuvuodesta 2021 Pulli hyppäsikin sisäradoilla EM-pronssia.
Viime vuonna Tokion olympialaisissa Pulli lunastikin odotuksia saavuttamalla finaalipaikan. Hän selviytyi ensimmäisenä suomalaisena pituuden olympiafinaaliin sitten legendaarisen Jarmo Kärnän, joka oli finaalissa Soulissa 1988. MM-tasollakaan ei oltu pituudessa nähty suomalaisloistoa Tommi Evilän 2005 pronssin jälkeen.
Olympiafinaalissa Pulli oli yhdeksäs tuloksella 792. Sen jälkeen hänen suoritustasonsa on ollut hiipumaan päin. Ja Eugenessa Pullin suoriutuminen oli hämmästyttävän heikkoa.
Myös Raitanen oli finaalissa Tokiossa. Nyt vuotta myöhemmin Eugenessa kaksi lupaavaa suomalaiskilpailijaa, Pulli ja Raitanen, alittivat MM-kisoissa pahasti.
Teksti: Otto Palojärvi
Lue myös:Moukarissa suomalainen finaalipöhinä – Krista Tervo ”huolii” kyllä mitalin
































