Mikkelin Kilpa-Veikkojen Jessica Kähärä ja Savonlinnan Riennon Neaa Käyhkö kävivät Vaasassa hyvätasoisen ja tasaisen kamppailun 22-vuotiaiden naisten pituushypyn Suomen mestaruudesta.Kähärä nousi viimeisellä kierroksella voittoon ulkoratojen ennätyksellään ja kauden kotimaisella kärkituloksella 629.
Käyhkö oli toinen ponkaistuaan 621. Hän johti kilpailua ennen Kähärän hyppyä. Kaksikolta kilpailu oli väkevä näyttö Ruotsi-ottelujoukkueen valitsijoille.
– Viisi vähän huonompaa hyppyä ja viimeisellä lähti. Nuo kaikki viisi hyppyä olivat teknisesti huonoja, matalia. En oikein päässyt lankulta ponnistamaan, Kähärä kertailee Urheiluliiton tiedotteessa.
Kähärä ponnisti kilpailussa tasaisen tulossarjan 617, 613, 607, 606, 607, 629.
– Juoksu kulki koko ajan hyvin ja viimeisellä sain sitten hypyn vähän nousemaan ja sain tatsin päälle. Minä olen näköjään tällainen viimeisten kierrosten hyppääjä.
Viimeisen kierroksen kommentillaan Kähärä viittasi Malmössä alle 23-vuotiaiden Pohjolan ja Baltian mestaruuskilpailuissa ponnistettuun myötätuulitulokseen 639 ja Joensuun Kalevan kisoissa ponnistettuun edelliseen ennätykseensä 618. Kähärä oli Kalevan kisoissa toinen.
– En tiedä mikä siinä, mutta ainakin hyppykestävyys on hyvä, kun jaksaa kuusi hyppyä hypätä, Kähärä tuumi.
Kähärän kuluva kausi on ollut väkevä paluu kansalliseen kärkeen nilkkaleikkauksen jälkeen, vaikkakin nyt pituushypyssä ja aitajuoksussa, kun oma laji korkeushyppy on vielä kuluvalla kaudella ollut sivussa.Kautensa Kähärä huipentaa Ruotsi-ottelussa.
– Ilmeisesti nyt on paikka Ruotsi-otteluun ja se on hieno homma. En ehkä kauden aloituksessa ajatellut, että välttämättä sinne pääsee. Syksyllä oli aika iso leikkaus, mutta hyvin lähti kausi käyntiin ja sitten otin sen tavoitteeksi, Kähärä sanoi.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Lue myös:Maria Huntington julkaisi kuvan sairaalavuoteelta: ”Ei nähty lopulta muuta vaihtoehtoa”
Lue myös:Wilma Murto myönsi sen suoraan: tämä on seurausta EM-kisojen jälkeisestä rumbasta
































