Wilma Murto ja Sara Kuivisto on valittu naisten maajoukkueen kapteeneiksi tulevana viikonvaihteena Olympiastadionilla käytävään yleisurheilun Ruotsi-otteluun. Elmo Lakka ja Tuomas Seppänen kipparoivat miesten joukkuetta. Kapteenit valittiin äänestyksessä, johon osallistuivat maajoukkueisiin valitut urheilijat.

– Tuntuu tosi hienolta, että joukkue valitsee minut tällaiseen kunniatehtävään. Ilmeisesti viime vuonna sama homma tuli hoidettua ihan kunnialla. Toivon, että pystytään joukkueena lähtemään voittavalla asenteella kohti ottelua, Murto kertoo Urheiluliiton tiedotteessa.

– Meillä on nyt parempi sauma kuin pitkään aikaan kaataa Ruotsi. Nautitaan myös mahdollisuudesta päästä korkkaamaan uusi hieno Olympiastadion. Ja otetaan ilo irti kotiyleisön kannustuksesta tämän hienon kesän huipennukseksi.

Sara Kuivisto on samoilla linjoilla.

– Tosi suuri kunnianosoitus, että saan olla tällaisessa tehtävässä. Haluan ehdottomasti jatkaa siitä hyvää meininkiä, joka maajoukkueessa on ollut koko kesän. Lähdetään taistelemaan ja näytetään vastustajalle kaapin paikka. Nyt varsinkin, kun naisten maaottelussa voiton tavoittelu näyttää realistiselta. Haluan luoda joukkueeseen uskoa, että se on mahdollista, Kuivisto sanoo.

Kapteenin pestin uusinut Elmo Lakka haluaa omalla esimerkillään tuoda taisteluhenkeä miesten joukkueeseen.

– Valinta kapteeniksi oli jälleen iso kunnia. Hienoa, että luottoa löytyy. Lähden tsemppaamaan joukkuetta ja laittamaan omaa kroppaa likoon, Lakka sanoo.

– Mahtavaa, että ottelu palaa Stadikalle. Toivottavasti siellä on tupa täynnä.Myös Seppäselle maajoukkueen kapteenin rooli on mieluisa vastuu.

– Kiva, että tuollainen osui omalle kohdalle. On käynyt mielessä, että olisi kiva toimittaa kapteenin roolia. Olen iloinen, että pääsen buustaamaan jengiin vauhtia. Toivottavasti siitä on joukkueelle apua, Seppänen sanoo.

– Harmi, että Topi joutuu jäämään pois, mutta lähdetään taistelemaan sellaisella hullulla draivilla, mitä Kristiina Mäkelä, Wilma Murto, Topi Raitanen ja Lassi Etelätalo meille Münchenin EM-kisoissa näyttivät. Kun venytään hyvin suorituksiin, saadaan Ruotsi kaadettua.

Lähde: Urheiluliiton tiedote

Lue myös:Jukka Jalonen jatkaa Leijonien päävalmentajana – NHL-pykälä sisältyy sopimukseen

LUE MYÖS: Alisa Vainiolta uusi aluevaltaus – suosio räjähti käsistä (UrheiluAreena.fi)