Kristiina Mäkelä voitti elokuussa Münchenissä kolmiloikan EM-hopeaa Suomen ennätystuloksella 14,64. Luonnollisesti menestys poiki Mäkelälle kutsun tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän vastaanotolle eli Linnan juhliin.
Mäkelä kuitenkin ilmoittaa Instagramissa, ettei Linnan juhliin osallistu. Hän on samaan aikaan harjoitteluleirillä Etelä-Afrikassa, eikä harjoitteluohjelmansa takia kykene leiriä keskeyttämään. Mäkelän mukaan epävarmuustekijöiden takia Linnan juhlia ei leiriaikataulussa otettu huomioon.
Mäkelä on aiemmin osallistunut Linnan juhliin 2016. Hän kertoo päivityksessään, että se on pieni lohtu, että on päässyt Linnan juhlat aiemmin kokemaan.
Linnan juhlat jäivät kahtena edellisvuotena koronapandemian takia järjestämättä. Tänä vuonna paikalle tulee vähemmän vieraita, vaikka koronatilanne onkin hellittänytkin.
Urheilijoita Linnan juhlissa nähtäneen paljon. Menestyiväthän suomalaiset hyvin Pekingin olympialaisissa, jääkiekon MM-kisoissa, koripallon EM-kisoissa sekä yleisurheilun EM-kisoissa.
Lue myös:Tampereelle iso yleisurheilutapahtuma – satojen miljoonien Helsingin Olympiastadionista ei tietoa

































