Pariisin olympialaisissa kilpailee maanantaina kahdeksan suomalaista. Heistä viisi on yleisurheilijoita ja kolme purjehtijoita.

Elina Lampela ja Wilma Murto kisaavat seiväshypyn karsinnassa. Samalla saadaan todellinen selvyys Murron todellisesta kilpailukunnosta.

– Aika pian Rooman kisojen takareiden jänteestä löytyi pieni repeämä, ja siinä kohtaa laitettiin laskuri käyntiin olympialaisiin. Tiedettiin aika tiukka aikataulu tulee olemaan. On tehty kaikki mitä on pystytty, muttei piiruakaan liikaa, että kuntoutuminen onnistuu samalla, kun on näitä kisoja ajatellen pidetty kilpailukuntoa mahdollisimman hyvänä.

– Keho, joka toipuu vammasta, ei ole kaikkein helpoin työväline. Onnistumisen mahdollisuus on silti olemassa. Tiedän, että onnistuessani pystyn laittamaan ihan hyvin hanttiin kärkihyppääjille, Murto kertoi.

Topi Raitanen lähtee 3000 metrin esteiden karsintaan luottavaisin mielin. Kesäkuun Kalevan kisojen jälkeen tehty kuukauden mittainen harjoitusjakso rakensi juoksijan itseluottamusta omiin mahdollisuuksiin olympialaisissa.

– Jos en olisi tehnyt yhtään hyvää treeniä tässä välissä, en varmaan olisi täällä. Olen luottavaisin mielin. Kaikki on mahdollista. On aidosti mahdollisuus onnistua. Yleensä on juostu sinne 8.20:n tietämille, joka sopii meikäläiselle. Siinä pitää olla vahva loppu, että voi sitten ottaa sen TOP 5 -sijoituksen, Raitanen sanoi.

Nathalie Blomqvist juoksi tiensä historiallisesti naisten 5000 metrin finaalissa ensimmäisenä suomalaisena. Martti Vainio oli päässyt miehistä viimeksi 5000 metrin finaaliin Los Angelesin olympialaisissa 1984, mutta talonmiehen asuntovaunussa antama väärä piikki esti Vainiota osallistumasta loppukilpailuun.

400 metrin aitojen keräilyerissä nähdään Viivi Lehikoinen. Lehikoinen juoksi sunnuntaina alkuerissä ajan 56,67 ja oli eränsä seitsemäs.

Sinem Kurtbay ja Akseli Keskinen jatkavat kilpailuaan Nacra 17 –luokassa maanantaina. Kaksikko oli sunnuntain jälkeen kilpailussa viidennellä sijalla.

Monika Mikkolan kilpailut jatkuvat ILCA-luokassa. Mikkolan kilpailu kohtasi epäonnea, kun hänet liputettiin ulos seitsemännestä lähdöstä varaslähdön vuoksi. Mikkola starttaa kisapäivän sijalta 18.

Lue myös:Ukrainan olympiamitalisti lähetti tylyn viestin Vladimir Putinille

LUE MYÖS: Näkökulma: Liigan parhaat maalivahdit tulevat ulkomailta (Siniviiva.fi)