Oliver Helander jäi Pariisin olympialaisten keihäsfinaalissa yhdeksänneksi. Hänen tuloksensa 82,68 oli suuri pettymys.

– Verkkaheitot oli huonoja ja kilpailuheitot vielä huonompia. Ei se lennä tolla kiekkotyylillä. Se tuossa on isoin homma. Kroppa oli todella hyvä tänään. Sen suhteen ei ollut mitään ongelmia, summasi Helander suorituksensa.

Helanderin heitto oli finaalissa kateissa.

– Yritin heittää vähän korkeammalla kädellä, mutta ei se ihan onnistunut. Lähti pahasti sivusta, eikä onnistunut. Kyllä se näytti enemmän kiekonheitolta kuin keihäänheitolta.

Helanderin kisa oli lopulta ohi kolmen heiton jälkeen. Hän antoi vitsikästä jossittelua siitä, olisiko tulos voinut kohentua, jos olisi saanut kolme heittoa vielä lisää.

– Kyllä jotkut voittaa lotossakin. Ehkä mä olisin voinut voittaa.

Helander etsii yhä kuuden vuoden takaista heittovirettään.

– Jos heittäisi teknisesti samalla tasolla kuin 2018 alkuvuodesta, alkaisi se tulos ysillä aika helposti. Tällä hetkellä se on aika kaukana siitä. Erilaiset vammat ovat vaikuttaneet. On vaikeaa päästä sitten takaisin siihen hyvään suoritukseen, hän totesi.

Hän uskoo löytävänsä vielä saman vireen.

– Kyllä mä uskon, että pystyn.

Mutta Pariisin kisat olivat hänelle suuri tavoite, joista tulosta ei tullut.

– Aika tyhjä olo on, myönsi Helander.

Teksti: Otto Palojärvi, Pariisi

Lue myös:Supertähti juoksi olympiamitalin koronaviruksessa – olympiavoittajalla suuri suru

LUE MYÖS: Reaktio: Ensin Manchester City, seuraavaksi KuPS – ”Crystal Palace on ylivoimainen suosikki” (Atleetti.fi)