
Suomen ammattinyrkkeilytähti Robert Helenius ottelee lokakuussa New Yorkissa. Helenius kohtaa Boxing Scene sivuston mukaan 15. lokakuuta Barclays Centerissa Deontay Wilderin.
Virallista vahvistusta ottelusta ei ole annettu. Ottelun toteutuminen lienee kuitenkin varmaa. Kyse on illan pääottelusta.
Helenius saa vastaansa kovaa luuta. Wilder on voittanut 45 ammattilaisottelustaan 42. Ainoat tappionsa hän on kokenut 2020 ja 2021 Tyson Furylle.
Voittoja Wilderillä on 42, joista 41 tyrmäyksellä. Vuonna 2018 hänen ja Furyn välinen ottelu päättyi ratkaisemattomaan.
Helenius, 38, on voittanut 31 ammattilaisottelua. Tappioita hänellä on kolme.
Viime vuoden lopulla Helenius voitti puolalaisen Adam Kownackin ja nousi maailman kärki-iskijöiden potentiaaliseksi haastajaksi. Wilder on Heleniusta vastaan suosikki, mutta jo pääsy kehään Wilderiä vastaan on Heleniukselle kova saavutus ja ottelusta hän kuitannee mukavan tilin.
Mikäli Helenius voittaisi Wilderin, olisi kyse Suomen nyrkkeilyhistorian merkittävimmistä voitoista ja yksi Suomen urheiluhistorian suurimmista tähtihetkistä.
Lue myös:Lauri Markkanen oli katsomassa HIFK:n peliä – Susijengi hävisi samana iltana Liettualle