Robert Helenius kohtaa sunnuntain vastaisena yönä uransa suurimmassa ottelussa Deontay Wilderin. Raskaansarjan maailmanmestari Tyson Fury ei anna Heleniukselle juuri mahdollisuuksia tulevaan otteluun.
Helenius pääsee iskemään kirkkaissa valoissa, kun hän hyppää narukehään Brooklynissa. Kyseessä on selkeästi Heleniuksen suurin ja rahakkain ottelu.
Wilderin edelliset ottelut olivat juuri Furya vastaan, joista tuloksena oli kaksi tappiota kovien taistelujen jälkeen. Fury antaa tunnustusta Heleniukselle, mutta pitää Wilderia ennakkosuosikkina.
– Mielestäni Helenius on hyvä ottelija. Luulen, että hän on WBA:n ykkösrankattu, tai jos ei ole, niin hänen pitäisi olla.
– Mielestäni hän oli erittäin hyvä Adam Kownackia vastaan, mutta Wilder on hirviömäinen iskijä, ja heti kun hän saa yhden perille Heleniukseen, hän on poissa pelistä, Fury arvioi.
Helenius voitti kahdesti altavastaajana puolalaisen kovanyrkki Kownackin murjoen hänet keskeytyskuntoon. Sitä ennen alla oli kuitenkin tappio Gerald Washingtonille tyrmäyksellä. Hänen aiempi tappionsa tuli Dillian Whytelle viisi vuotta sitten.
– Näin, kun Gerald Washington tyrmäsi Heleniuksen ja Wilder tyrmäsi Washingtonin, joten…Hän ei esittänyt mitään kummoista Dillian Whyteä vastaan eikä pystynyt satuttamaan häntä, ja Wilder iskee viisi kertaa lujempaa kuin Whyte, joten varma tyrmäys, ennakoi Fury.
Lue myös: Robert Heleniuksen superottelu lähestyy – näin näet sen Suomessa
Lue myös: Käsittämätön ratkaisu – lajiliitto päästää venäläiset takaisin, johdossa Putinin kaveri
































