TPS:n salibandyn kannattajat ilmoittavat Twitterissä, etteivät hyväksy Kokoomuksen kansanedustajaehdokkaan Saara-Sofia Sirenin esiintymistä sunnuntaina Indiansia vastaan pelattavan salibandyottelun otteluisäntänä.
TPS:n kannattajat toteavat, etteivät he ole kannassaan itse Sireniä vastaan. Heidän mielestään puoluepolitiikkaa ei pidä tuoda ottelutapahtumiin.
– Kansanedustajaehdokkaan otteluisännyys TPS Salibandyn ottelussa on arviointivirhe. Seuraan mahtuu erilaisia mielipiteitä ja näkemyksiä, mutta minkään yksittäisen ehdokkaan tai puolueen poliittisten intressien edistäminen ei ole Seuran etu, TPS-fanit ilmoittavat.
Suomalaiset seurajoukkueet ovat pyrkineet ottamaan etäisyyttä politiikkaan. Ennen muinoin oli toisin, kun urheilu oli vahvasti poliittisesti värittynyttä. Turussakin oikeistolainen TPS ja vasemmistolainen TuTo olivat toistensa verivihollisia myös poliittisella kentällä.
Kuva: Esa Jokinen / Salibandyliitto
Lue myös:Juuso Välimäki loistaa NHL:ssä – Leijonien mahdollinen MM-vahvistus






























