Saksalaispoliisi on ratsannut Bayern Münchenin toimistot ja pääkonttorin. Itse seura ei ole kuitenkaan tutkinnan alaisuudessa.

Saksan poliisi tutkii uzbekistanilaissyntyisen venäläisoligarkki Alisher Usmanovia. Hänellä on läheiset suhteet Bayern Münchenin kunniapresidentti Uli Hönessiin.

Hänen ja Hönessin tiedetään vierailleen useita kertoja Tegernseen lomakohteessa. Poliisi on ratsannut sekä Usmanovin että neljän muun Tegernseessä käyneen liittolaisen kodit. Heitä epäillään veronkierrosta, pakotteiden kiertämisestä ja rahanpesusta.

Kansainvälisen miekkailuliiton (FIE) presidenttinä toimivan Usmanovin epäillään pesseen rahaa vuosina 2017-2022. Osana tutkimuksia poliisi tutki myös Bayern Münchenin tilat.

Usmanov on kieltänyt syytökset painokkaasti.

– Usmanov ei ole koskaan rikkonut Saksan lakeja ja hänen tulojensa lähteet ovat täysin läpinäkyviä. Syytökset häntä kohtaan Saksassa ovat poliittisia, hänen tiedotteessaan puolusteltiin.

Lue myös: Ukraina boikotoi judon MM-kisoja – ”Venäläiset ruplat voittivat”

Lue myös: Lajiliitto päästää venäläisurheilijat kisaamaan – päivää aiemmin ohjusisku peruutti kisat Ukrainassa ja surmasi lapsia ja siviilejä

LUE MYÖS: Olympiatähti Eero Hirvonen kertoi ilouutisia (UrheiluAreena.fi)