Venäjän suunnitelmat järjestää Ystävyyden kisat tänä vuonna ovat peruuntuneet. Venäjä on siirtänyt kilpailut ensi vuoteen.

Venäjän diktaattori Vladimir Putin kertoi aiemmin suunnitelmista järjestää Ystävyyden kisat tämän vuoden syyskuussa. Kilpailujen oli tarkoitus järjestää Moskovassa ja Jekaterinburgissa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Järjestyskomitean mukaan kilpailuihin olisi ollut tulossa lähes 2500 kilpailijaa 127 maasta. Lajeja olisi yhteensä 36.

Alun perin Venäjä tavoitteli kisoihin peräti 10 000 urheilijaa 137 maasta. Venäjän sotatilanteen sekä Pariisin olympialaisten takia kilpailut on päätetty siirtää ensi vuoteen.

Järjestäjäorganisaation siirron syynä ovat muun muassa huoli urheilijoiden turvallisuudesta sekä kansainvälisten lajiliittojen vastahakoisuus päästää urheilijoitaan kilpailuihin. Pariisin olympialaisten läheisyys vaikutti Venäjän mukaan myös urheilijoiden halukkuuteen osallistua kisoihin.

Lue myös: Korkeushypyn maailmanmestarin julma loppu – löydettiin ammuttuna hautausmaalta

Lue myös: Oliver Helander jättää Timanttiliigan kilpailun väliin – tässä syy

LUE MYÖS: Analyysi: Edmonton Oilersilla on dilemma nimeltä ykkösmaalivahti (Siniviiva.fi)