Suomalainen e-urheiluammattilainen, Masaa-nimimerkillä tunnettu Petja Kantanen, on tehnyt kovan luokan ratkaisun suurturnauksen alla.
Overwatch 2:ta pelaava Kantanen ilmoitti keskiviikkona, että ei osallistu E-urheilun vuoden 2024 MM-kisoihin, jotka pelataan Saudi-Arabiassa. Hän kertoi päätöksestään Twitch-streamissaan.
Kantanen kertoi päätöksensä syyksi sen, että hän ei halua tukea Saudi-Arabian hallintoa ja sen urheilupesuyrityksiä. Maata on ennenkin syytetty LGBT+-yhteisön oikeuksien polkemisesta ja tilanne jakoi myös e-urheiluväkeä MM-kisojen alla.
Kantanen on pelannut aiemmin Faceit-tapahtumajärjestäjän alaisissa turnauksissa. Faceit on saudiarabialaisen Public Investment Fund -sijoitusrahaston omistama yritys, mutta aiemmat turnaukset on pelattu etänä. MM-kisoihin olisi pitänyt matkustaa paikan päälle.
Kantanen kuuluu suomalaiseen ENCE-joukkueeseen, joka osallistuu MM-kisoihin ja on yksi Overwatch-turnauksen ennakkosuosikeista. Overwatch-turnaus pidetään Riadissa 24.-28.7.
Kantasen tilalla Saudi-Arabiassa pelaa näillä näkymin romanialainen Robert ”Skairipa” Lupsa. Turnaukseen matkaavat myös englantilainen Kai ”Kai” Collins, ruotsalainen Kevin ”kevster” Persson, ukrainalainen Oleksandr ”Chase” Okseschenko sekä suomalaiset Ilari ”Vestola” Vestola ja Aaro ”ghost91” Ventola.
Tweet