
Suomen telinevoimistelun taso on viime vuosina mennyt eteenpäin. Siitä huolimatta yksikään suomalaisvoimistelija ei saavuttanut paikkaa Pariisin olympialaisiin.
Pariisissa telinevoimistelun tuomarina toimiva Marja Räisänen korostaa, että olympiapaikat ovat telinevoimistelussa todella vaikeasti saavutettavia. Muihin arvokisoihin pääsee helpommin.
– Äärimmäisen vaikeaa on päästä olympialaisiin. Sekä miesten että naisten telinevoimistelussa olympialaisiin pääsee vain 96 voimistelijaa. Kun sinne otetaan mukaan 12 parasta maata ja joukkueessa on viisi voimistelijaa, niin siihen menee jo 60 voimistelijaa. Koko muulle maailmalle jää sen jälkeen jaettavaksi 36 paikkaa. MM-kisoissa voi olla mukana yli 200 voimistelijaa, Räisänen kertoo.
Euroopan maan edustajien on myös vaikeampaa saavuttaa olympiapaikkoja muiden maanosien voimistelijoihin verrattuna.
– Otetaan huomioon, että on myös maanosakiintiöt ja maailmancupin voittajat, niin niitä paikkoja jää äärimmäisen vähän. Eurooppa on ylivoimaisesti ihan paras maanosa miesten ja naisten telinevoimistelussa. Vaikka Kiina, Japani ja USA ovat vahvoja, niin maanosana Eurooppa on tosi vahva. On muistettava, että telinevoimistelua harrastetaan laajalti maapallolla. Yli 60 maasta on mukana kilpailijoita MM-kisoissa, kertoo Räisänen.
Kaia Tanskanen oli vähällä päästä Pariisiin. Räisäsen mukaan yksi virhe käytännössä ratkaisi Tanskasen kisamatkan kariutumisen.
– Paikat ovat tosi harvassa. Siksi onkin harmittavaa, miten lähellä Kaia Tanskanen oli kisapaikkaa. Yksi puomihorjahdus käytännössä ratkaisi olympiapaikan.
Räisänen on joka tapauksessa ilahtunut Suomen voimistelun viimeaikaisesta kehityksestä.
– Ehdottomasti on menossa eteenpäin. Me ollaan tehty jo valtava harppaus eteenpäin. Maisa Kuusikko oli 13:s maailmanmestaruuskisojen neliottelussa, mutta valitettava polvivamma viime vuonna vaikeutti tilannetta sen jälkeen. Meillä on kuitenkin laajalla rintamalla hyviä telinevoimistelijoita.
Haastattelu: Otto Palojärvi, Pariisi